Zamiast klasycznych alb z żorżety coraz częściej wybierane są szykowne sukienki komunijne z atłasu, satyny, muślinu, tiulu, organzy, a nawet z jedwabiu czy lnu. Mogą to być zarówno matowe, jak i połyskujące tkaniny, modele do kostki bądź krótkie do kolan, rozszerzane ku dołowi i zwężane w talii. Z eleganckim kołnierzykiem lub koronkową stójką, z szykownymi bufkami, ozdobnymi udrapowaniami, falbankami, haftami, kolorowymi tasiemkami, połyskującymi perełkami, koralikami, cekinami. zdecydowanie droższą alternatywą dla gotowych modeli są sukienki komunijne szyte na miarę.

 

Sukienki komunijne szyte na miarę

Rodzice dzieci komunijnych mogą wybierać pomiędzy gotowymi strojami na Komunię dostępnymi w sklepach, a zestawami szytymi na specjalne zamówienie przez firmy krawieckie. Na podstawie podanych wymiarów sylwetki i sugestii klienta odnośnie rodzaju tkaniny, fasonu i zdobień, wykonywane są oryginalne modele sukienek komunijnych. Staranność wykończenia, dbałość o  najdrobniejsze detale i wierne odwzorowanie autorskiego projektu kosztuje od 150 do nawet 800 złotych, przy czym najdroższe są sukienki uszyte z wysokiej jakości tkanin (np. z jedwabiu) o finezyjnym kroju i bogatej ornamentyce.

Sukienki komunijne na zamówienie gwarantują idealne dopasowanie modelu do figury dziewczynki. W ofercie firm krawieckich znajdują się nie tylko sukienki i alby, ale również całe zestawy- z bolerkiem (pelerynką) i torebeczką uszytą z tej samej tkaniny.

 

Materiały na sukienki komunijne

Udział w uroczystości pierwszokomunijnej wymaga niecodziennej prezencji. Wyjątkowość stroju dla dziewczynki podkreślają szykowne tkaniny, z których uszyte są sukienki. Skromne alby wykonuje się na ogół z żorżety lub gabardyny. Zdecydowanie większa dowolność w kwestii materiału cechuje eleganckie sukienki na Komunię.

Wytwornie prezentują się sukienki koronkowe, a także modele uszyte z połyskującego atłasu lub z matowej satyny. Pięknie wyglądają sukienki z subtelnego muślinu, zwiewnego tiulu bądź jedwabnej organzy. Proste, klasyczne fasony wzbogacone są często wstawkami z innych tkanin np. falbankami z koronki lub obszyciami z organtyny.

Materiały na sukienki komunijne zapewniają szykowną prezencję bez względu na fason założonej kreacji. Moda komunijna dla dziewczynek to przede wszystkim tkaniny o połyskującej fakturze (atłas, satyna), a także subtelne modele ze zwiewnych materiałów (tj. tiul, organa, organtyna, woal) albo z efektownymi wzorami  (koronka z cekinami, koralikami). Skromne sukienki mogą być uszyte z matowych tkanin np. ze streczu, zaś w przypadku alb najpopularniejsza jest żorżeta.