Ubiór na Komunię ma za zadanie podkreślać wyjątkowość przeżywanej uroczystości. W zależności od zwyczajów w danej parafii, obowiązują jednolite stroje dla wszystkich dzieci albo umożliwia się dowolność w doborze kreacji.

 

Alby komunijne

Skromną elegancję zapewniają alby liturgiczne o prostym fasonie, pozbawione ekstrawaganckich zdobień i przykuwających uwagę dodatków. Śnieżnobiałe, długie do kostek alby, przewiązane w pasie sznurem, zakładane są nie tylko przez dziewczynki. Chłopcy mogą sięgnąć po krótką albę w szykowne spodnie w kant albo komżę z rozszerzanymi rękawami.

Alby komunijne dla dziewczynek mogą być rozszerzane ku dołowi na wzór rozkloszowanych sukienek. Typowym elementem dekoracyjnym jest kontrfałda (szeroka lub wąska) oraz karczek zasłaniający szyję. Niektóre modele wyposażone są w kaptur, zaś inne posiadają wykładany kołnierzyk albo ozdobną stójkę.

Zamiast efektownych dekoracji, typowych dla wielu sukienek komunijnych, proste alby liturgiczne mają na ogół kolorowe lamówki przy zakończeniach rękawów i u dołu stroju (złote, srebrne, niebieskie lub różowe). Dodatkową ozdobę stanowią wyhaftowane wzory– najczęściej symbol hostii.

Alby komunijne szyte są z żorżety lub gabardyny, a częstym urozmaiceniem matowych tkanin są materiałowe wstawki np. z połyskującej satyny i atłasu lub z subtelnego tiulu.

 

Dodatki do alby

Skromne alby mogą być urozmaicone różnego rodzaju dodatkami. Obowiązkowymi elementami tego typu stroju są sznury do alb (zazwyczaj złote, srebrne lub białe, nierzadko z frędzlami przy końcach), którymi przewiązywane jest szata.

Prosty fason pozbawiony bogatej ornamentyki może być uzupełniony wzorzystą narzutką. Doskonale w tej roli sprawdzi się sweterek zrobiony na szydełku, pelerynka komunijna z włóczki, z futerka lub z miękkiego polaru. Urozmaiceniem klasycznego stroju może być także ażurowa torebeczka ściągana u góry tasiemką i rękawiczki komunijne (z satyny, atłasu, muślinu, siatkowe, koronkowe, szydełkowe).

Do prostej alby liturgicznej pasują klasyczne lakierki na pasku (np. skórzane) lub eleganckie balerinki (np. satynowe z koralikami), a także kolorowy wianek z żywych kwiatów, czy biała opaska z mini welonkiem.